Recept na cestoviny s pestom

Porcie: 4

Príprava: 80 minút

Náročnosť: ľahká

cestoviny s pestom

Suroviny

  • Špagety alebo iné talianske cestoviny 500g
  • Bazalkové pesto – jedna sklená fľaša
  • Sladká smotana 150ml
  • Nastrúhaný tvrdý syr parmazán alebo eidam
  • Bazalka na ozdobu

Postup

Najprv nájdeme veľkostne vhodnú panvicu, ktorú chceme využiť. Panvica by nemala byť príliš malá, no ani moc veľká. Nevaríme obed pre ôsmich, ale pre štyri osoby. Prihodíme do nej pesto, najvhodnejšie je bazalkové. To spoločne so sladkou smotanou zohrejeme, kým nám nevznikne pestová omáčka na cestoviny.

Príprava cestovín

Myslím si, že všetci postup dobre poznajú, no poďme si to objasniť. Najprv je nevyhnutné v hrnci dostatočnej veľkosti zohriať vodu. Najmä ak ste si vybrali špagety, musí byť hrniec naozaj veľký. Ale keď ste si vybrali penne alebo iné cestoviny, postačí vám menší hrniec. Po zohriatí vody vhodíme cestoviny priamo doňho a varíme dovtedy, až kým nie sú dostatočne mäkké.

pesto na cestoviny

 

Pesto na cestoviny

Pod týmto odsekom nájdete viacero možností na pestá, ktoré si môžete doma urobiť. Nič zložité, ale ak máte naponáhlo, neodporúčal by som vám púšťať sa do toho. Ku každému som napísal iba zoznam potrebných ingrediencií nevyhnutných pre prípravu každého z nich.

Špenátové pesto

Väčšinou sa robí bazalkové pesto, ale existuje naozaj mnoho druhov pesta. Vyrábajú sa zo zelených byliniek alebo zeleniny. Špenátový typ pesta patrí medzi veľmi jedinečné druhy. Mali by ste rozhodne vyskúšať aj špenátové. Pripravuje sa z čerstvého listového špenátu. Výborne sa hodí na cestoviny, avšak dá sa natrieť na chleba alebo pridať do polievky. Známe je svojou neobyčajnou chuťou. Malo by sa jesť čerstvé, aby nestratilo svoju úžasnú chuť i vôňu.

Na prípravu špenátového pesta budeme potrebovať cesnak, soľ, oriešky, lístkový špenát (mal by byť dostatočne čerstvý) a taliansky syr parmazán.

Paradajkové pesto

Existuje ich skutočne tak veľa? Zrejme áno. Paradajkový druh pesta berte iba ako ďalšiu možnosť. Najlepšie je kúpiť ho vopred pripravené v obchode alebo z iného overeného zdroja. Čerstvé pesto nie je ani náhodou ľahké nájsť. Na Slovensku je rad predajní, kde v sklenených fľašiach nájdeme paradajkové pestá. Sú vhodne uskladnené a uchované na miestach, kde prežije ich čerstvosť.

Chcem povedať niekoľko slov o ingredienciách aktívne využívaných na prípravu paradajkového pesta. Nimi sú olej, sušené paradajky, vlašské orechy, petržlenová vňať, syr parmazán alebo iný aromatický taliansky syr, paradajkový pretlak.

Medvedí cesnak

Je až prehnane zdravý a dobrý. Nezaraďuje sa tak celkom medzi pestá, ale definitívne si smieme spraviť cestoviny s medvedím cesnakom.