Recept na demikát

Demikát je tradičné slovenské jedlo, ktoré pripravovali už farmári na salašoch v dávnych dobách. Je to vlastne bryndzová polievka. Pripravuje sa z ovčej bryndze.

Porcie: 4

Príprava: 80 minút

Náročnosť: stredná

 

Ingrediencie na demikát

Príprava polievky

Bryndzová polievka je jedlo, ktoré sa veľmi ľahko pripravuje. Začneme s prípravou zmesi, ktorú potrebujeme na začiatku prípravy demikátu. Pozostáva z bryndze, mlieka a smotany. Presné množstvá týchto troch surovín dáme do hrnca a priamo v ňom tieto ingrediencie zmiešame. Odporučujem nezmiešať ich úplne, pretože chceme dosiahnuť to, aby nám v bryndzovej polievke zostali drobné hrudky bryndze.  Zatiaľ nezapíname varič, iba pripravíme základ na bryndzovú polievku.

základ na demikát

Popri príprave základu na bryndzovú polievku, nezabudnime nakrájať slaninku a cibuľu. Slaninku nakrájame na malé kocky. Cibuľu nakrájame tak, aby sme z nej mohli vybrať kolieska. Ideme ich totiž opražiť na panvici.

suroviny na demikátvarenie demikátu

Najprv dáme zohriať maslo ghee alebo olivový olej. Potom pridáme slaninku a na vrch pridáme cibuľu. Pražíme na strednej sile dovtedy, kým cibuľa nezhnedne. Prečo ich ideme pražiť? Pretože slaninka s cibuľkou nám zvýraznia chuť bryndzovej polievky. Demikát dostane lahodnú chuť a vďaka tomu bude chutiť oveľa lepšie. Síce by nám chutil aj bez toho, ale prečo si nedopriať viac luxusu?

recept na bryndzovú polievku

Popri pražení cibule nezabudnime na zapnutie variča s bryndzovou polievkou. Zmes musíme počas varenia miešať. Varíme na strednej sile. Dávame si pozor na to, aby sa bryndzová polievka nezrazila, takže nepridávame žiadne studené suroviny počas varenia. Môžme nakrájať čerstvú pažítku a pridať ju do polievku pre lepšie vyniknutie chute. Podľa chuti ešte ochutíme soľou alebo korením.

postup na prípravu demikátu

Keď je slaninka s cibuľkou v panvici upražená, vyberieme cibuľu z panvice a do polievky vylejeme slaninku a trochu šťavy. Varíme dovtedy, kým nezačne demikát trochu bublať. To je signál, že je bryndzová polievka hotová.

demikát počas vareniademikát alebo bryndzová polievka
Môžme ju podávať s chlebom (ja chlieb k demikátu moc nemusím). Na vrch polievky z bryndze pridáme aj lyžicu smotany, slaninku a upraženú cibuľku. Slúžia aj ako ozdoby, aj na splnenie gurmánskych prianí.
bryndzová polievka

Nutričné hodnoty: https://www.kaloricketabulky.sk/brynzova-polevka-demikat