Recept na maďarský guláš z bravčového mäsa

Dnes môj kuchár prišiel s týmto úžasným receptom. Máme tu maďarský guláš z bravčového mäsa. Tento recept je jeden z mojich najobľúbenejších receptov vôbec. Zvyčajne varím guláš z bravčového mäsa na oslavách, rodinných stretnutiach, grilovačkách ale aj hocikde inde.

Maďarský guláš recept

No ešte radšej, ako bravčový guláš so zemiakmi mám kotlíkový guláš z hovädzieho mäsa. Varí sa síce omnoho dlhší čas, ale naozaj stojí za to. Dnes si však ukážeme tento jednoduchší a menej časovo náročný recept na maďarský guláš. Pevne verím v to, že sa vám podarí spraviť ho naozaj dokonale a potešíte vďaka nemu svoju celú rodinu.

Bravčový guláš je pravý dôkaz toho, ako niekoľko správne upravených ingrediencií môže vyvolať neskutočnú vôňu. Aj keď existuje naozaj mnoho variánt na varenie gulášu a každý kuchár to varí rozdielne, tak stále je to pôvodný recept zo srdca Maďarska. To by na úvod pred varením gulášu stačilo, tak sa pusťme konečne do toho!

Ingrediencie na maďarský guláš
 • 3 veľké lyžice bravčového tuku alebo maslo sa tiež môže použiť
 • čerstvá cibuľa
 • štvrtina šálky maďarskej mletej papriky

Hungarian Paprika

  • 150 g bravčového mäsa, pokrájať na menšie kúsky
  • 5 rozsekaných strúčikov cesnaku
  • 2 červené papriky nakrájať na malé kúsky
  • 1 žltá paprika, nakrájať na malé kúsky
  • 2 nakrájané paradajky
  • 2 nakrájané mrkvy
  • 2 nakrájané zemiaky na menšie kusy
  • 5 šálok hovädzieho vývaru
  • 1 bobkový list
  • 1 lyžica soli
  • polovica lyžičky čierneho korenia
Recept na guláš

Najprv vezmeme dosku, na ktorej nakrájame žlté a červené papriky. Môžme použiť nejakú misku, do ktorej si nakrájanú zeleninu môžme ukladať. Teraz nakrájame ešte cibuľu. Nemôžeme zabudnúť ani na nakrájanie mrkvy, zemiakov a paradajok. Zeleniny potrebujeme naozaj veľa a aj práve preto je tento pokrm taký zdravý.

Ingrediencie na maďarský guláš

Zelenina je pokrájaná a ideme na krájanie samotného bravčového mäsa. Je nutnosť nakrájať mäso na menšie kocky. Chceme dosiahnuť to, aby sme mäso nemuseli počas jedenia krájať.

bravčové mäso

Keď to máme pripravené, na tuku smažíme cibuľku v hrnci na strednej sile variča. Dáme na hrnec pokrievku a čakáme maximálne 10 minút, kým začne hnednúť. Pokrievku dávame dole a prisypeme uvedené množstvo maďarskej mletej papriky. Pridáme hneď aj mäso s cesnakom a varíme na strednej sile variča 5 – 10 minút. Či je mäso hotové vieme práve vtedy, keď je celé hnedé.
guláš z bravčového mäsa

Teraz vyhľadáme naše nakrájané žlté i červené papriky. Pridávame ich do hrnca k mäsu. Poriadne ich zamiešame a varíme ďalších 6 minút. Po tomto čase pridáme do guláša ešte pokrájanú mrkvu, zemiaky a paradajky. Opäť to celé kvalitne premiešame.

Je na čase priliať hovädzí vývar (objem uvedený vyššie), bobkový list, soľ a korenie. Privedieme do varu, zakryjeme a varíme 45 minút. Keď tento čas uplynie, odkryjeme hrniec a cítime nádhernú vôňu. Ešte pre istotu skontrolujeme, či je náš bravčový guláš dostatočne ochutený. Pokiaľ nám stále dostatočne nevyhovuje jeho chuť, dochutíme ho podľa chuti. Využiť môžme i vlastné koreniny alebo poprípade bylinky. Tento recept má dosť veľa modifikácií a najlepšie chutí vtedy, keď je správne ochutený. Je dôležité mať správne zmerané množstvo konkrétnych surovín na jeho prípravu. Ak to ešte nie je ono, teda cítime, že ešte nie je dovarený, tak ho necháme ešte chvíľu prevariť. Ale myslím si, že tento čas je dostatočný na správne uvarenie gulášu. Tento recept má dosť veľa modifikácií a najlepšie chutí vtedy, keď je správne ochutený. Je dôležité dodržať presnú gramáž a objem surovín uvedených vyššie.

Hungarian-Goulash-prep-11

Keď sme absolútne spokojný s chuťou bravčového gulášu, vypíname sporák a pustíme sa do nakladania gulášu na taniere. Zvykne sa servírovať do hlbokých tanierov, ale pokiaľ nie je náš maďarský guláš príliš riedky, tak by sa mal dať jesť aj z plytkého taniera. Nakladáme ho normálne s naberačkou na polievky. Podávame ho s chlebom alebo knedľou. Gurmáni si dokonca zvyknú ozdobiť ho kyslou smotanou a petržlenovou vňaťou.

Dobrú chuť ti praje Môj Kuchár!