Recept na segedínsky guláš s knedľou

Segedínsky guláš je veľmi známe jedlo pochádzajúce z hlavného mesta maďarska, z Budapešti. Najčastejšie sa pripravuje z bravčového mäsa. Maďarský guláš sa taktiež varí z bravčového mäsa. Segedínsky i maďarský guláš majú korene v maďarskej kuchyni. Väčšinou sa podávajú s obyčajnými knedľami. Ale dnes som si pripravil recept, v ktorom vám ukážem, ako pripraviť segedín s domácimi knedľami zo zemiakov.

segedínsky guláš

Porcie: 4

Príprava: 120 minút

Náročnosť: vysoká

Postup

Na spodok hrnca dáme olivový olej, bravčovú masť alebo maslo ghee. Odporučujem maslo ghee, pretože maslo ghee je unikátne v tom, že je oveľa zdravšie ako olej a necítime nijaký rozdiel medzi nimi. Hrniec na prípravu segedínskeho by mal byť veľký a uzatvárací z vrchu. Varíme na strednej sile. Medzitým nakrájame cibuľu nadrobno a dáme variť do hrnca.

 • hrniec na segedínkapusta na segedín  Pridáme nakrájané bravčové mäso. Dochutíme podľa chuti. Pridáme bobkový list, mletú papriku a osolíme. Stále miešame a miešame. Varíme ho do polomäkka, nechceme mať mäso spravené už na začiatku varenia. V segedínskom guláši je chuť mäsa skutočne dôležitá. Treba ho správne pripraviť. Musíme si dať pozor na to, aby sme ho príliš dlho nevarili. Pretože prichádza ďalšia veľmi dôležitá prísada. Potom pridáme domácu kvasenú kapustu. Zriedime to celé s vodou. Varíme na strednej sile, občas pomiešame. Nastal čas prihodiť aj domácu kapustu.
 • segedínsky v hrncisegedínsky guláš
 • Hrniec priklopíme pokrievkou na hrniec a varíme guláš celú jednu hodinu. Uvariť segedínsky guláš môže trvať jednu hodinu, niekedy to môže trvať o čosi dlhšie. Ale žiadne obavy. Správne uvarenie segedínskeho spoznáte podľa toho, či je mäso aj kapusta uvarená do mäkka.  Na konci varenia prilejeme i vhodný objem sladkej smotany. Samozrejme môžete použiť aj kyslú. Segedínsky guláš je už pripravený k jedeniu. Môžete ísť do obchodu, kúpiť knedle a podávať guláš s nimi. No ja vám ukážem, ako podávam segedín ja. Ja k nemu varím domáce knedle. Hovorím im knedlíky. Hneď vám ukážem recept na ich prípravu.
 • Recept na prípravu domácej knedle
 • Je čas na prípravu prílohy ku gulášu. Tentokrát to nebudú obyčajné knedle, aké vám dajú v akejkoľvek slovenskej reštaurácií. Sú nimi domáce knedlíky. Naučil ma variť ich ešte môj dedo. Varil ich naozaj často. Milujem ich osobitú chuť. Domáce gulášové knedle sú úplne iné ako klasické knedle ku gulášu. Recept na knedľu ku gulášu je ľahký. Najprv dáme do stredného hrnca zovrieť vodu. Zemiaky ošúpeme. Keď voda na knedle ku gulášu vrie, prihodíme do hrnca zemiaky. Varíme ich do mäkka. Keď sme presvedčení o ich mäkkosti, zlejeme vodu. Nachystáme si vajce a hladkú múku.
 • knedle na segedín  cesto na knedle
 • Zemiaky popučíme priamo v hrnci kuchynským pučičom na zemiaky. Vajce a hladkú múku primiešame do zemiakovej zmesi. S rukami poriadne zamiesime cesto na knedle ku segedínskemu gulášu. Je nutné poriadne tlačiť na cesto. Zo zmesi by mal vzniknúť celok pevnej hmoty. Teraz nás čaká ešte ďalšia úloha. Sformovať z tejto hmoty kváder s obdĺžnikovým tvarom hrany. Ten nakrájame na menšie kvádre.
 • knedle na segedínsky gulášknedle v hrnci
 • Vodu dáme do hrnca a čakáme na to, kým zovrie. Varíme ich vo vriacej vode dovtedy, kým nám nevyplávajú na hladinu. Akonáhle nám vyplávajú gulášové knedle na vrch, zlejeme vodu a knedle dáme na miesto, kde ich nakrájame na tenšie obdĺžniky. Krájajme ich tak, aby esteticky pekne vyzerali.
 • segedínsky guláš s knedľousegedínsky guláš na tanieri
 • Tento recept na segedínsky guláš je skutočne špecifický. Použitie domácich knedlí je nezvyčajné, ale svojím spôsobom veľmi unikátne. Chutia inak ako normálne knedle, ktoré si môžete kedykoľvek kúpiť v obchodoch. Nikdy nebudú také výborné ako práve tieto domáce knedle na guláš. Konečne je čas na samotné servírovanie tohto upraveného sedliackeho jedla pochádzajúceho od našich maďarských susedov. Takto to bude vyzerať po naservírovaní. Najväčší gurmáni si môžu na vrch pridať aj kyslú smotanu.
 • Klikni sem pre recept na maďarský guláš z bravčového mäsa.
 • segedínsky guláš

Kalórie a nutričné hodnoty nájdete na: https://www.kaloricketabulky.cz/gulas-segedinsky